Berghof RDIO82405 Remote Digital I/O Unit – Industrial Automation Control
Product Model:RDIO82405
Brand:Berghof
Type:Remote Digital I/O Unit
Communication Protocol:PROFINET
Input Channels:16
Output Channels:16
Operating Voltage:24V DC
Power Consumption:3W
Operating Temperature Range:-25°C to +60°C
Protection Rating:IP67
Weight:0.5kg
    The current rating of up to 0.5A per channel makes it suitable for controlling a variety of loads. The operating temperature range from -20°C to +70°C guarantees functionality in harsh environments.